Kurşunlu Haber
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

FATURA BİLGİ

 
Abone Numaranız
Örnek: A111000-1

EnerjiSA
Elektrik Borcu Sorgulama

ÖNEMLİ LİNKLER

Gezi-Yorum

Bölgenin bilinen tarihi Hititlere kadar dayanır. Anadolu Birliği’ni kuran Hitit Kralı I. Mursil (MÖ 1620-1590) döneminde Devrez Çayı (kummesmaha) yöresinin en önemli yerleşme merkezlerinden biri "Tılıurau" olduğu bilinmekle beraber yakın bir zamana kadar nerede olduğu bulunamayan  bu kentin merkezi,  yapılan araştırmalar  neticesin de Kurşunlu'nun Eskiahır köyünde  ortaya çıkartılmıştır. Ege Göç kavimlerinin Hitit devletinin yıkılmasına neden olmasın dan sonra sırasıyla;  Paflogonlar, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Pontuslar ,Romalılar ve Roma topraklarının doğu ve batı olarak ikiye ayrılmasından sonra ilçe Doğu Roma (Bizans) topraklarının içinde ve egemenliğinde kalmıştır. Batılı kaynaklar da ilçenin bir kale etrafında toplanmış köylerden meydana geldiği kaydedilmektedir. Bugünkü Kurşunlu kalesi diğer adıyla "Andinata Kalesi" Bizans döneminde inşa edilmiştir. Kentin ilk kuruluşu bu küçük kale içinde olmuş ve daha sonra yerleşim kalenin doğu yamacına doğru gelişmiştir. Türk boylarının Kurşunlu'ya gelişi 1080 yıllara rastlar. Bölgeye gelerek ilk yerleşen Oğuz boyları "Yazır" ve "Comartlar" dır. Eski adı Karacaviran olarak bilinen Kurşunlu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de önemini korumuştur.

Kurşunlu 630 km2 yüzölçümü olan bir ilçe olup, deniz seviyesinden yüksekliği 1152 metredir. Kurşunlu, Çankırı’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Doğusu Ilgaz, batısı Atkaracalar, kuzeyi Bayramören, güneyi Orta ve Korgun ilçelerinin sınırları ile çevrilidir. Kurşunlu; kışları soğuk ve uzun süreli karla kaplı, yazın ise yağışsız ve serin bir iklimin etkisi altındadır. İlçede tipik bir karasal iklim hakimdir. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Hızla sanayileşen ilçe, yeni fabrikalarla cazibe merkezi haline gelmiştir.

İlçe yeraltı kaynakları bakımından çok zengindir. Varolan kaynaklar işletmeye elverişli ve ekonomiktir. Mandı ,Sarıkaya mevkii ve Sünürlü köyünde iyi kalitede Bentonit ile kireç taşı ocakları ve bunların dışında bölgede mermer rezervleri bulunmaktadır. Eskipazar ve Kurşunlu bölgelerinden çıkartılan traverten taşları Anıtkabir'in inşaatında kullanılmıştır. Kurşunlu termal kaynaklar acısından da zengin bir potansiyele sahiptir. Çavundur Beldesi’nde bulunan  termal  kaynaktan 54 °C sıcaklıkta 47 litre/saniye su çıkmaktadır.

Devrez vadisi boyunda yer alan Demirciören, Köpürlü ve Meküren köyleri arasında eski yerleşim yerleri olduğu bilinmektedir. Yedikapı deresi olarak bilinen ve Devrez'e karışan derenin her iki yamacın da kayalara oyulmuş vaziyette birbirine geçme odalardan meydana gelmiş "Yedikapı Kaya Mezarları", "Kurşunlu Hamamı" tarihi güzellikler içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Kurşunlu'nun tarihi ve mimari yapılarına değinecek olursak, Kurşunlu İlçe Merkezi'nde bulunan Pazar Camii 15. yüzyılda, minare kitabesine göre 1717 yılında inşaa edilmiştir. Kare planlı ana mekan sekizgen kasnağa oturan tuğladan basık bir kubbeyle örtülüdür. Mihrap,   istalaktitlidir.  Minarenin kaidesi kesme taştan,  çok köşeli gövdesi tuğladandır. Cami yakınında kesme taştan tek gözlü bir köprü yer almaktadır. Dumanlı Beldesin'de  bulunan camii ise, minare kaidesindeki kitabeye göre  18. yüzyılda  yapılmıştır. Yapı kare planlı ve bağdadi kubbelidir. Doğu ve batı cephelerinde yer alan iki ayrı kapıdan girilir. Duvarlar kesme taştan örülmüş, kıble cephesinde yer alan bir madalyon içinde Sultan Abdülmecit’in Tuğrası bulunur. Taşkaracalar beldesinde bulunan camii de ise, minare kitabesine göre 1611 yılında inşa edilmiştir. Yapı boyuna dikdörtgen planlı, ahşap tavanlı, alaturka kiremit çatılı ve moloz taş duvar örgülü olup, ahşap tavanı cevizdendir. Tavanın ortasında yer alan altı kollu Mühr-ü Süleyman motifi sedeflerle işlenmiştir.

Kurşunlu'nun doğal güzellikleri arasında Dumanlı yaylası, Osman gölü önemli bir yer tutar. Osman gölünde yer yer yoğunlaşan sarıçam, karaçam, köknar, ardıç ağaçları ve zengin orman altı bitki örtüsüyle kaplıdır. Ağaçlıklar arasında otlak olarak kullanılan dağ çayırlarıyla kaplı alanlar yer almaktadır. Havanın elverişli olduğu zamanlarda güzel bir mesire yeri olan Osman gölü, günü birlik ziyaretlerin dışında  doğa yürüyüşü, bisiklet gezisi, manzara seyri, kamping, foto safari gibi özel ilgi turizmine elverişlidir. Ayrıca kara avcılığı içinde son derece zengin bir potansiyele sahiptir. Gezilecek diğer yerler arasında Büyük göl ve Devrez Çayı olta balıkçılığı ve mesire yeri olarak tercih edilen mekanlardandır.  Çavundur Beldesi’nde bulunan termal su kaynağı ve kaplıcalar bulunmaktadır. Karbondioksitçe zengin olan kaplıca karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir. Bölgede modern havuzlar ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Diğer termal kaynaklar ise Hacımuslu Beldesinden çıkan mide bağırsak ve pankreas hastalıklarına yararlı etkisi olan Acısudur. Kanda yedek alkaliyi yükseltir,  asit-baz dengesini düzenler, sarılık hastalığı sonrasında kanda birikmiş bulunan safra pigmentlerinin temizlenmesini de kolaylaştıran bu maden suyunun, karaciğerin bozulan fonksiyonlarını düzeltici tesiri vardır. Melan (Soğanlı) Çayı kıyısında bulunan Hışıldayık İçmecesi ise sindirim sistemi ve karaciğer rahatsızlıklarında yararları görülen bir su kaynağıdır.

Kurşunlu ilçesi çiçek balıyla ünlüdür. Her yıl Ağustos ayında Kurşunlu Bal Festivali , Sivricek Beldesi'nde Hasat Festivali ,Çavundur Beldesi'nde Kaplıca Şenlikleri ,Hocahasan Köyü Yaran Etkinlikleri  ve yaz aylarında çeşitli şenlik ve pilav günleri  düzenlenmektedir.

Bu sayfa 54983 defa görüntülenmiştir.

Çiftliğine gelmeyen Bakan kaldı mı?11 Ekim 2014

ANKET

Kurşunlu'ya Yapılan Hizmetleri Nasıl Buluyorsunuz?

Tüm Anketler

EN ÇOK OKUNANLAR

HAVA DURUMU

CANKIRI

Tüm hakları Şeker Tanıtım ve Reklam Ajansı'na aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi